Napięcie w gniazdku elektrycznym

Prąd elektryczny, z którego korzystamy na co dzień, charakteryzuje się kilkoma kluczowymi parametrami. Dla większości użytkowników są one nieznane, a ich wartość nic im nie mówi. Na szczęście w całym kraju wartość napięcia w sieci jest taka sama, a tym samym wszystkie sprzęty użytkowane w jednym budynku nadają się także do podłączenia do sieci w innym.

Standardowe napięcie w gniazdku elektrycznym – ile powinno wynosić?

Energia elektryczna, jaka płynie od lokalnego dostawcy do naszej domowej sieci, odznacza się kilkoma głównymi cechami. Są to: rodzaj, częstotliwość i napięcie. Jest to niemal zawsze prąd typu przemiennego (AC), o częstotliwości 50 Hz i napięciu 230 V.

Wartość napięcia zmienia się, dlatego na wykresach ma kształt sinusoidalny, choć wciąż wynosi ona 230 V. Zmiany te przebiegają w bardzo krótkim czasie: 20 milisekund, czyli w ciągu jednej sekundy dochodzi do zmiany napięcia aż 50-krotnie (stąd bierze się częstotliwość 50 Hz). Maksymalna wartość napięcia w tym przebiegu wynosi 325 V, a minimalna minus 325 V.

Skuteczne i bezpieczne – napięcie w gniazdkach

Wartość 230 V jest określana dokładnie jako wartość skuteczna prądu przemiennego. Jest to prąd o takiej samej mocy, jak w przypadku prądu stałego o napięciu 230 V. Napięcie na takim poziomie jest z jednej strony bezpieczne w czasie użytkowania energii elektrycznej na co dzień, a z drugiej strony wystarczające, by urządzenia działały w sposób wydajny i skuteczny. Innymi słowy, napięcie 230 V nie jest ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie.

Nawet w przypadku wystąpienia awarii i porażenia prądem o napięciu 230 V, osoby, które miały z nim kontakt, nie poniosą zbyt dużych strat. Jest to sytuacja o wiele bardziej bezpieczna, niż porażenie prądem o napięciu na przykład dwukrotnie większym. Warto podkreślić, że 230 V to standardowy poziom napięcia obowiązujący zarówno na terenie całej Polski jak i w Unii Europejskiej

Napięcie w gniazdku w USA

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że sprzęty elektryczne w USA zasilane są prądem o odmiennym napięciu i częstotliwości, co wiąże się ze stosowaniem innego standardu wtyczek. Sieci elektryczne w tym kraju mają napięcie na poziomie 110-120 V, a ich częstotliwość wynosi 60 Hz. Dlatego wszelkie urządzenia przywożone z Polski wymagają zastosowania adaptera, by można je było podpiąć do sieci.

Gniazdko w sprzętach w USA posiada podwójny płaski otwór oraz opcjonalnie jedno wejście okrągłe (na uziemienie). Tym samym wtyczki w sprzętach w USA mają odmienną budowę – składają się z dwóch bolców umieszczonych pionowo, o prostokątnym przekroju.