Instalacje elektryczne obsługują coraz większą liczbę sprzętów. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, w których pojawiają się liczne urządzenia AGD. Kluczowe jest prawidłowe rozplanowanie całej instalacji, ilości gniazd oraz włączników obecnych w tym pomieszczeniu. Wiele osób zastanawia się przy tym, czy lodówka powinna zostać podłączona na osobnym obwodzie. Poniżej przybliżamy ten temat oraz wskazujemy na najważniejsze kwestie związane z projektowaniem instalacji elektrycznej w kuchni.
Kluczowe wyznaczniki obwodów elektrycznych w kuchni
Sposób wykonania instalacji w kuchni wynika przede wszystkim z samego układu tego pomieszczenia. Ważne są także oczekiwania domowników, którzy z kuchni będą korzystać, rodzaj obecnych w niej sprzętów, a także – sam rozmiar pomieszczenia. Zupełnie inaczej będzie wyglądał rozkład gniazdek w małym aneksie kuchennym, inaczej w dużej kuchni połączonej z jadalnią.
Odpowiednie rozplanowanie instalacji to także kwestia bezpieczeństwa. Im mniej zwisających przewodów, przedłużaczy i listew, tym lepsza będzie organizacja pracy w kuchni. Jest to o tyle ważne, że zagrożenie zalania gniazdka jest w kuchni wyższe niż w pozostałych pomieszczeniach.
Ponadto liczy się zapotrzebowanie na światło. W kuchni powinny znaleźć się dodatkowe jego źródła, które będą nakierowane na blat roboczy, stół w jadalni, kuchenkę. Najczęściej mają one formę listew z LEDami, kinkietów, reflektorów. Oczywiście ich obecność nie wyeliminuje konieczności montażu głównego oświetlenia sufitowego.
Ile obwodów elektrycznych w kuchni?
W przypadku kuchni obwody elektryczne dotyczą zazwyczaj dwóch typów urządzeń – oświetlających oraz sprzętu AGD. Te ostatnie – zwłaszcza jeśli są podłączone na stałe (np. lodówka) wymagają osobnego obwodu. Jeśli w kuchni znajduje się także elektryczny podgrzewacz wody, bojer, piec gazowy lub inne urządzenia grzewcze, potrzebny będzie kolejny obwód, dostosowany do obsługi sprzętów o zwiększonym poborze energii.
Najczęściej oświetlenie podszafkowe oraz nad blatem uruchamia się tym samym włącznikiem. Oświetlenie główne uruchamia osobny włącznik, ulokowany zazwyczaj przy wejściu do pomieszczenia. Urządzenia AGD mogą wymagać podłączenia siły (prądu o poziomie napięcia 380 V) – zwłaszcza takie jest płyty indukcyjne, piekarniki. Wówczas konieczne jest stworzenie osobnego obwodu dla konkretnego urządzenia.
W przypadku urządzeń działających jedynie czasami, takich jak zmywarka, mikrofalówka, czajnik, opiekacz, okap lub ekspres do kawy, nie ma potrzeby podłączania ich do osobnych obwodów. Można podłączyć je wspólnie, na podstawie ich sąsiedztwa. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich mają dość wysoki pobór mocy, co trzeba dokładnie uwzględnić w czasie planowania instalacji elektrycznej.